Description
HDD AXO PRO Hydraulic Pivot Hinge / Door Closer – Max. 100 kg – Black
Article code: 1384000
The HDD AXO PRO is a professional set for pivot and swing doors. The system consists of a top pivot and a hydraulic bottom pump that is milled into the bottom of the door. As a result, the set acts as the pivot point, and the hydraulics ensure that the door closes automatically.
At the bottom, there are two adjustment screws that allow you to precisely adjust the speed and damping of the door. Because the floor plate is mounted on the floor, you do not need to chisel deep holes into the concrete floor.
| Brand | HDD |
| Model | AXO PRO 100kg |
| Material | Stainless steel |
| Max. load capacity | 100 kg |
| Minimum door thickness | 40 mm |
| Play under the door | 13 mm |
| Axis distance (pivot to wall) | 58 mm |
| Adjustable hydraulics | Yes, 2 adjustment screws for speed and damping |
| Direction of rotation | Double-acting (swings open to both sides) |