Description
Matte bronze furniture handle "HASHTAG" Ø12 mm with cross-cut pattern
Article code: 2393420
The HDD Hashtag cabinet pull is a modern furniture handle with a sleek and powerful design, ideal for contemporary interiors. The distinctive design gives a subtle, industrial look and makes this cabinet pull a real eye-catcher on cabinets and furniture.
The handle is crafted from high-quality stainless steel and finished with a durable matte bronze coating. This finish not only provides a warm and stylish look but also ensures excellent resistance to daily use.
This black U-shaped stainless steel furniture handle with straight edges has a thickness of Ø 12 mm. The cross-cut pattern on the grip gives this furniture handle that little extra you are looking for.
The furniture handle with a matte black color is available in various sizes, which you can find in the scroll menu at the top right.
The furniture handles, made of stainless steel and finished with a matte black coating, are supplied individually, including mounting materials (2xM4), and are suitable for a cabinet thickness of up to 20mm.
| Brand | HDD |
| Product type | Cabinet pull / furniture handle |
| Series | Hashtag |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Matte bronze |
| Shaft size | 96-128-160-192-285 mm |
| Depth | 36 mm |
| Diameter | Ø 12 mm |
| Fastening material | M4 bolts included |
| Suitable for cabinet thickness | up to 20 mm |
| Packaging | Per piece |